a život

bol svetlom ľudí…

Prešov ožil vďaka projektu „Milujem svoje mesto“

Pridaj komentár

Prešov je opäť o niečo krajší. V maturitnom týždni od 22. do 27. mája 2017 sa iniciatíva Kresťania v Prešove a iné kresťanské spoločenstvá rozhodli spolupracovať s mestom Prešov pri skrášľovaní Prešova. Stalo sa tak pred pripravovanými oslavami 770. výročia mesta Prešov. Festival s názvom Milujem svoje mesto je festivalom priateľstva a dobrovoľníckej činnosti a pritiahol do ulíc mnoho mladých i starších ľudí, no najmä organizované skupinky študentov z rôznych prešovských stredných i základných škôl. „Vidím v ľuďoch, že sú zadriemaní, zahľadení do seba a svojich problémov a riešením je práve to, že vyjdeme zo seba.“ skonštatoval o. Viktor Baltes.

Po minulé roky sa tento festival úspešne organizoval v Bratislave, v Prešove sa koná po prvýkrát. Nad týmto projektom prevzala patronát primátorka mesta Prešov Ing. Andrea Turčanová, ktorá nám povedala: „Túto akciu hodnotím ako veľmi úspešnú v tom, že sa podarilo zaktivizovať nie len kresťanov, ale najmä mladých ľudí, ktorým na ich meste záleží.“ Všetci dobrovoľníci a aktivisti sa tak postarali o upratanie centra mesta, úpravu okolia školských zariadení a športovísk, úpravu vodnej nádrže Delňa, no tiež aj menšie práce ako čistenie stĺpov a natieranie zábradlí. „Nečakal som, že sa zapojí toľko ľudí, nečakal som z toho ani polovicu.“ nadšene rozprával o. Viktor Baltes. „Je úžasné, že sa zapojilo takmer 1200 dobrovoľníkov.“ doplnila primátorka mesta Prešov. Mnoho ľudí tak prejavilo, že im ich mesto nie je ľahostajné. Jeden z organizátorov, Gabriel Paľa, pripomenul, že úmyslom tejto akcie bolo aj strhnúť obyvateľov Prešova k angažovanosti a záujmu o mesto a okolie, v ktorom ľudia žijú: „Vyzývali sme ľudí urobiť pre mesto niečo len tak, bez nároku na odmenu, nie zo zištných dôvodov, ale preto, lebo Milujem svoje mesto. A boli sme veľmi milo prekvapení nielen počtom dobrovoľníkov, ale aj účasťou tých, ktorých mnohí nazývajú ako neprispôsobiví. Áno, pomôcť prišli aj rómovia z Tehelne. Máme aj množstvo ďalších pozitívnych svedectiev z tejto dobrovoľníckej akcie.“ Ďalší z organizátorov Radomír Kizek povedal, že „už dávno nebolo vidieť v Prešove toľko pozitívnej energie, ako počas toho týždňa. Do akcie sa zapojilo viac 20 organizácií a spoločenstiev, z ktorých bolo 13 základných a stredných škôl a gymnázií z Prešova, za čo by som im chcel v mene nášho organizačného výboru veľmi pekne poďakovať a vysloviť im uznanie za ich ochotu prispieť svojim dielom k skrášleniu mesta.“

Súčasťou tejto akcie bol aj koncert gospelovej kapely ESPÉ, ktorý sa konal v piatok 26.5. na Hlavnej ulici. Líder kapely Julo Slovák uviedol: „Veľmi sa nám páči, čo sa tu robilo počas tohto týždňa. Prešov evidujem už mnohé roky ako centrum diania prebudeneckých a kresťanských vecí na Slovensku a vidím, že jednota a spolupráca medzi kresťanmi krásne odzrkadľuje to, čo sa tu vlastne deje. Som z toho nadšený.“ V sobotu sa celý festival zakončil guľášom a slávnostným ukončením. Mgr. Pavol Biroš za Iniciatívu Kresťania v Prešove poznamenal: „Hoci táto akcia bola vyčerpávajúca pre náš tím, dennodenne sme videli ovocie, ktoré prinášala. Mohla by sa v Prešove organizovať častejšie, ale chce to viac ochotných ľudí a času na prípravu.“ Primátorka na záver dodala, že by bolo krásne urobiť z festivalu Milujem svoje mesto každoročnú tradíciu v Prešove. Prešov sa tak po týždni intenzívnych úprav stal opäť krajším a veríme, že pritiahne aj viac turistov z blízkeho i vzdialeného okolia.

Akcia sa stretla s pozitívnym ohlasom Prešovčanov, ktorí nemohli prehliadnuť desiatky pracujúcich v centre mesta, ale aj v rôznych mestských častiach. Ostáva veriť, že prianie primátorky mesta Prešov Ing. Andrei Turčanovej urobiť z tejto nevšednej a jedinečnej akcie tradíciu sa v budúcnosti naplní a život v Prešove bude každým rokom krajším a lepším.

Marko Paľa

Externé odkazy na “Milujem svoje mesto”

https://www.facebook.com/Milujem-svoje-mesto-Pre%C5%A1ov-129850620911448/?fref=tshttp://krestaniavpresove.sk/pripravy-na-msm-2017-vrcholia/

http://www.presov.sk/oznamy/milujem-svoje-mesto.html

https://presov.korzar.sme.sk/c/20540205/milujem-svoje-mesto-dobrovolnici-pomahaju-presovu.html

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s